Čestná Stráž Praha, VÚ 9133 - VÚ 1411 - VÚ 6660

(stránky 308. Strážního Praporu Pražské Posádky)

plk. Jindřich Exner:


VÚ 2520 Tábor (Tabačka) -  školní tankový prapor:
technikem roty technického zabezpečení - kpt. Jindřich Exner   (kolem r.1968)

Proslýchalo se, že 21. srpna 1969 údajně velel tankové jednotce, která obsazovala Prahu (neověřeno).

Major Exner byl skutečně velitelem 17. tank. pluku, ale až v l. 1975-80.
http://forum.valka.cz/topic/view/57666#416885

1333. Zajímá mě historie a složení 17. tankového pluku dislokovaného v Týně nad Vltavou... (odpovídá Pavel Minařík)
http://vojenstvi.cz/vasedotazy_89.htm

Je pravděpodobné, že už předtím byl u pluku jako člen velitelského sboru a mohl opravdu osobně velet zásahu v Praze. Viz citáty:


1)
 "V auguste 1969 jednotky ČSĽA boli rozhodujúcou ozbrojenou zložkou zmiešaných poriadkových síl, ktoré potlačili protiokupačný odpor. Bolo nasadených takmer 20 000 čs. vojakov. V Prahe bol proti demonštrantom nasadený 17. tankový pluk s 88 tankmi. Potlačenie demonštrácií sprevádzalo masové zatýkanie demonštrantov podľa narýchlo schváleného  zákona Predsedníctva Federálneho zhromaždenia."

2)
Hovoří historik Jan Šach:

"Československá lidová armáda nasadila do nepokojů většinou tankové jednotky. Jednalo se o jednotky 9. tankové divize, která měla zasahovat v Praze, a 4. tankové divize, která měla zasahovat na Moravě a především v Brně. Posádky 9. tankové divize byly soustředěny v prostorech Tábor, Písek. Už dvacátého srpna byly stahovány ku Praze. V samotné Praze pak zasahoval 17. tankový pluk, který měl ve své výzbroji 88 tanků, které pak při nepokojích skutečně použil.
Policie transportéry vybavena byla, ale ty nebyly vhodné k tomu, aby překonávaly překážky, které byly postaveny přes důležité silniční tahy v Praze. Na to byla použita až pásová technika – tanky, obrněné pásové transportéry, které měla ve výzbroji pouze Československá lidová armáda.
Jednotky a osádky tanků ostrou municí vybaveny nebyly, ale armáda i s touto eventualitou počítala, byl k tomu však potřeba rozkaz z vyšších míst.
Spolu s 9. tankovou divizí se přesunuly i některé podpůrné jednotky, které byly vyzbrojeny kanóny, houfnicemi a raketometnými komplety. Ty zaujaly postavení na okraji Prahy a v případě nejvyšší nutnosti nebo nejvyššího ohrožení zasahujících jednotek měly být nasazeny do těchto nepokojů."
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/archiv/1462146-srpen-1969-lamani-patere